עקומת הולנדר

עקומת הולנדר מתייחסת למבנה הפסיכודרמה ומהלכה הקלאסי ככלי טיפולי. היא מבטאת את עוצמת הרגש כפונקציה של זמן. העקומה מתחלקת לשלושב חלקים במבטאים את התהליך הפסיכודרמטי החל משלב החימום, דרך שלב הפעולה והסיום בשלב הסגירה והאינטגרציה.

הולנדר טוען שרצף תיאורטי זה זהה בכל פעילות, בין אם זה לידה, נישואים, ציור, ספורט, מוסיקה, אהבה, תקשורת, או פיתוח היחסים הבינאישיים. (Hollander,1978 ).

העקומה נראית בצורת פעמון ומציינת את הסימטריה הבילטרלית הקיימת בין כל פעולות האוכלוסיה כל עוד מתממשים שלוש תהליכי החימום,פעילות ואינטגרציה.

התהליכים האלה לא רק דינמיים, אלא גם מחזוריים. לדוגמה, תהליך הלידה מתחיל עם מאפייני החימום הבאים לידי ביטוי ע"י ההפריה ותשעת חודשי ההיריון אשר מהווים שלב פסיכולוגי, פיזיולוגי וחברתי לקראת הלידה. לאחר מכן, מגיח רך נולד. שלב המבטא את דרמת הלידה, שלבסופה, הילד משתלב חברתית ותורם את תרומתו למחזוריות של התהליך בתוך המשפחה הגרעינית שלו ומעבר. (Hollander,1978 ).

ככל שהפרוטגוניסט מגיע לשיא הפעמון, המייצג את שיא הרגש, עולות אצלו ההתנגדויות. תמיד יש לו את החופש לבחור בין אם להסכים או לסרב להמשיך במהלך הפסיכודרמטי, אך המנחה מחוייב לעבוד בהדדיות עם הפרוטגוניסט ולאפשר לו לצמוח בקצב הנכון לו. ברגע שהפרוטגוניסט הגיע למיצוי הפעולה, קטרזיס, או הגיע לשיא הרגש אותו הוא יכול להכיל, על המנחה לאפשר לו לנוע לעבר הפחתת עוצמת הרגש באמצעות אינטגרציה וסגירה. (1996 ,Blatner )

ביבליוגרפיה

  • Blatner, Adam. (1996). Acting-In: Practical Applications of Psychodramatic Methods. (3rd Ed.).
  • Hollander, C. (1978). A process for psychodrama training: The Hollander Psychodrama Curve. Denver, CO: Show Lion Press

תגובות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כל הזכויות שמורות ל BeCom - יעוץ טכנולוגי